preskoči na sadržaj

Projektni tjedan romske kulture i običaja (4.-8. travnja 2016.)

Projektni tjedan romske kulture i običaja

(4.-8. travnja 2016.)

Projektni tjedan romske kulture i običaja održat ćemo u travnju, iako ga obilježavamo od početka ove školske godine.  Aktivnosti su koncipirane od početka školske godine pa sve do samog tjedna u kojem se obilježava Svjetski dan Roma 8.travnja 2016.


Projektni tjedan je uspješno završio, a rezultate našeg truda te kako smo se zabavili i pritom učili pogledajte u galerijama fotografija.

Naši učenici pokazali su zavidno znanje u kvizu iz romske kulture i običaja, ali ipak su neki bili najbolji u tome. U kategoriji 2. razreda nagrada odlazi Natali Korici u 2. a. U Kategoriji 3. razreda nagrada ide Niki Grgurević i Tonki Lugarić iz 3. b. U kategoriji 4. razreda nagrada odlazi Anji Bastalec i Amini Gromili iz 4. b. Čestitamo pobjednicama!!

Galerija fotografija - Priredba. 

Galerija fotografija - 1. razred.

Galerija fotografija - 2. razred.

Galerija fotografija - 3. razred.

Galerija fotografija - 6. razred.

Galerija fotografija - 8. razred.

 


Kronologija događanja:      

Dana 4. studenog 2015. na igralištu škole pod projektom "MIROLIP" održale su se aktivnosti za učenike 3. i 5. razreda pod  
vodstvom studenata iz Belgije. Naša škola partner je u projektu koji je realiziran u suradnji sa centrom Studija za socijalni rad pri Pravnom fakultetu u Zagrebu, Belgijskim studijem za socijalni rad te udrugom Suncokret.

Tijekom školske godine 2015./2016. osniva se grupa učenika MIROLIP – projekt za Rome kroz lutke i priču.

Projekt udruge Suncokret-OLJIN za učenike pripradnike romske nacionalne manjine.

Za vrijeme trajanja projekta učenici u maloj grupi sudjeluju u raznim interaktivnim igrama i aktivnostima s ciljem postizanja grupne kohezije i uspostavljanja boljeg odnosa među učenicima, ali i pozitivnijeg odnosa prema školi. Kroz različite dramske i pripovjedne tehnike, učenike se potiče da prezentiraju elemente iz vlastite kulture, da ju predstave u pozitivnom svjetlu te da prihvate svoju kulturu jednako vrijednu kao što je i većinska kultura. Učenici također kroz ovaj projekt imaju priliku poboljšati svoje vještine pripovijedanja, pisanja, čitanja, dramskog izražavanja i aktivnog slušanja.

Učiteljice razredne nastave s učenicima sudjeluju u natjecanju u crtanju „ZA ROME, S ROMIMA“ koje organizira Europska komisija za djecu u dobi od sedam do deset godina. Cilj natjecanja bio je pomoći djeci, učiteljima i roditeljima da razmisle što nas spaja i omogućava nam da živimo zajedno u uključivom i miješanom društvu.

Zadatak je bio u skupini nacrtati crtež koji predstavlja navedenu temu. Crtežima su pokazali na kojih smo pet načina po vama svi slični, neovisno o tome jesmo li Romi ili ne.

Radionice za 1. razrede „Mirolipska pričaonica“ vode učenici naše škole iz projekta „MIROLIP“ pod vodstvom voditeljice Helene Križan iz udruge Suncokret. Na radionici učenici iz grupe predstavit će prvim razredima ukratko sadržaj svog rada u ovoj školskoj godini, kroz prezentaciju kratke lutkarske predstave koju su učenici sami osmislili i kroz aktivnost pričanja priča. Učenici prvog razreda tako će imati prilike doživjeti kulturni izraz učenika romske nacionalne manjine, ali i sami sudjelovati u stvaranju vlastitih priča. Naime, učenici iz grupe MIROLIP će nakon davanja vlastitog primjera potaknuti učenike prvih razreda da sami stvaraju svoje priče i pomoći će im da ih ispričaju.

Helena Križan, magistra socijalne pedagogije, voditeljica je aktivnosti s djecom u udruzi Suncokret-OLJIN. Provoditeljica je različitih preventivnih programa kojima je cilj primarna prevencija problema u ponašanju i promocija pozitivnog razvoja djece. Trenutna je polaznica doktorskog studija Prevencijska znanost na Edukacijsko-rehabilitacijskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu.

Uz to, pohađala je stosatni seminar za voditelje lutkarskih amaterskih družina „Abeceda lutkarstva“ u lutkarskom kazalištu „Za bregom“, te također sudjeluje i u provođenju književno-pripovjednih susreta u suradnji s udrugom „Knjiga u centru“.

 

Radionice  za 3. Razred „Recept za prijateljstvo„ i  2. razred „Jako gladna gusjenica“ održava lektor i metodičar romskog jezika – Fatime Demir (Fatime Demir, diplomirani je profesor razredne nastave, magistar znanosti razredne nastave). Ima radno iskustvo u više institucija u kojima je radila kao edukator tečaja romskog jezika, kordinator projekata, mentor romskim učenicima u izvannastavnim aktivnostima, medijator, rad s učenicima i roditeljima, nacionalna koordinatorica međunarodnog projekta, učiteljica u osnovnoj školi  i ostalo.

Bila  je urednica dvojezičnog  izdanja školskih knjiga (romski i makedonski jezik) za potrebe nastavnika romskog jezika i kulture u Republici Makedoniji. Radila je kao profesorica romskog jezika i kulture na Ljetnom kampusu na sertifikaciji srednjoškolaca i studenata Roma u radu u osnovnim školama u Crnoj Gori, kao asistent nastavnicima u nastavi (Ministarstvo za ljudska i manjinska prava Republike Crne Gore). Predavala je Metodiku i Didaktiku nastave romskog jezika, kulture. Autorica je i koautorica mnogih djela vezanih uz romski jezik.

Bila je gostujući predavač o romskom jeziku, kulturi, književnosti i povijesti u Sloveniji, Srbiji, Bugarskoj, Crnoj Gori, Kosovu i dr.

Tečaj romskog jezika ili projekcija dokumentarca uz raspravu namjenjen je učenicima 4. razreda.

Interaktivno predavanje „Dijete vjetra“ tema –zanati, kultura, običaji i povijest Roma za 6. i 8. razrede održava dr. sc. Ljatif Demir (Filozofski fakultet Zagreb) u školskoj knjižnici.

Ljatif Demir, profesor opće i komparativne književnosti i lingvistike (Skopje), Doktorirao je na Sveučilištu u Zagrebu na Filozofskom fakultetu Zagreb (PDS Knjizevnost, kultura, izvedbene umjetnosti i film). Ima radno iskustvo u više institucija u kojima je radio kao novinar, pročelnik, savjetnik i profesor.  

Radi kao lektor na izbornim kolegijima Uvod u romski jezik 1 i 2, te Uvod u književnost i kulturu Roma 1 i 2 na Odsjeku za Indologiju i dalekoistočne studije na Filozofskom fakultetu u Zagrebu.  U tijeku radnog vijeka (1993-2015) bio je začetnik mnogih procesa koji su obogatili romski jezik, kulturu i književnost u Europi te je radio na mjestu urednika brojnih časopisa i kao predavač na mnogim relavantnim događanjima. Autor je mnogih djela, radio je i kao prevoditelj i kao lektor. Svojim prezentacijama i predavanjima o romskom jeziku, kulturi, književnosti i povijesti gostovao je u Sloveniji, Poljskoj, Srbiji, Njemačkoj, Bugarskoj, Mađarskoj, Švedskoj, Češkoj Republici, Austriji, Slovačkoj, Ukrajini, Crnoj Gori, Finskoj, Španjolskoj, Francuskoj i dr. Bio je član mnogih asocijacija i organizacija vezanih uz obrazovanje. Za svoj rad nagrađivan je književnim nagradama i priznanjima za rad na jeziku u Italiji, Makedoniji, Švedskoj i Hrvatskoj.

 

Priredba  će se održati u školskoj dvorani a sastoji se od nastupa KUD-a „Romska duša“ i nastupa učenika naše škole iz projekta „MIROLIP“ koji će recitirati pjesmu koju je cijela grupa zajedno pisala.

KUD „Romska duša“ djeluje od 2006. godine, voditelj KUD-a je Nenad Mešić. Osnovan je iz potrebe za promicanjem, njegovanjem i unapređenjem romske kulture i baštine. Romski folklor veoma je osebujan u prenošenju – predaji tradicije romskog naroda kroz pjesme, plesove, nošnju i glazbu.

Osnovna svrha djelovanja kulturno – umjetničkog društva «Romska duša» je okupljanje mladeži Roma radi promicanja glazbe i plesa romske nacionalne manjine, suradnje s drugim sličnim društvima, strukovnog povezivanja i stručnog usavršavanja, suradnje na izdavanju časopisa i upoznavanju šire zajednice s romskom kulturom - uglavnom njegovanjem kulturne baštine romske nacionalne manjine u Republici Hrvatskoj.

Na priredbu su pozvani SVI zainteresirani!

 

U školskoj knjižnici bit će organiziran kutak romske kulture i običaja u kojemu će učenici i učitelji moći prolistati brojne časopise, publikacije i knjige pisane od Roma ili za Rome.

Učenici nižih razreda škole sudjelovat će u kvizu znanja o Romskoj kulturi i običajima. Pet najboljih učenika dobit će nagradu.

Uz navedeni program učitelji razredne i predmetne nastave obrađivati će temu u projektnom tjednu u sklopu svog predmeta gdje postoji mogućnost korelacije nastavnih sadržaja.

Raspored za aktivnosti za djecu preuzmite u priloženom dokumentu.

 

Voditeljica projekta: Lovorka Vidmar Jurić, pedagog



Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju
objavio: MIRENA MALJKOVIĆ   datum: 31. 3. 2016.

Karneval u našoj školi

U našoj se školi 12. veljače 2013. održao zanimljiv karneval – u dvorani za tjelesni vladalo je pravo ludilo. Na fašniku je sudjelovalo devet razreda (od 1. - 4.) u pratnji svojih učiteljica. Djeca su bila jako uzbuđena što će prezentirati svoje luckaste maske. Veselje, šarenilo i vatromet boja moglo se vidjeti svuda oko nas. Za glazbu je bio zadužen učitelj informatike Branko Mileković. No najzaposlenija je ipak bila naša komisija na čelu koje je bio ravnatelj Nenad Bronzović. Uz njega su male školske maškare ocjenjivali i pedagogica Lovorka Jurić, časna Lucijana Bobaš te profesor tjelesne kulture Marjan Marangunić. Pedagogica je i sama pridonijela karnevalskoj zabavi tako što se maskirala u „opasnu“ boksačicu s čak dvije medalje oko vrata. No ona nije bila jedina – i brojni drugi učitelji razredne i predmetne nastave, spremačice i ostalo osoblje bili su prigodno maskirani.

 

Iz svakog razreda izabrane su po dvije najmaštovitije maske koje su kasnije izašle pred komisiju. Učenici 1.b bili su maskirani u vitezove s kraljem te u Meridu Hrabru koju čuvaju šarena strašila. Među učenicima ostalih razreda bilo je raznih maski; vidjeli smo kauboje, gusare, mumije, princeze… Likovi iz sapunica potaknuli su djecu da se maskiraju i u njih pa se tako u 2.b našao Sulejman, poznati lik iz TV serije Sulejman Veličanstveni koja se ovih dana prikazuje na našim malim ekranima. Utjecaj popularne pjesme Gangnam Style također je bio vidljiv jer se učenik Ivor Bilić prerušio u njenog pjevača.

 

Ovo su učenici koji su predstavljali svoje razrede:

1.a - Matija Ružić (Clark Kent) i Vitja Telalović (faraon)

1.b - Iva Brkić i Marta Tomljanović (šareno strašilo kao pomoćnica Meridi Hrabroj) te Filip Sinti i Robin Pajić (kralj s vitezom kruglog stola)

2.a - Matija Zonjić (vitez) i Lucija Mijić (Crna kraljica)

2.b - Ana Vrhovac (trbušna plesačica) i Ivor Bilić (Psy, pjevač)

2.c - Noel Martinis (robot) i Ema Majić (mačka)

3.a - Barbara Karačić (ličilac) i Karlo Martinčević (šegrt Hlapić)

3.b - Noa Zvonimir Paić (gusar) i Pave Bilas (sultanija)

4.a - Viktorija Besednik (vojnikinja) i Lovro Pavlov (laptop)

4.b - Ian Gabriel Gnand (vanzemaljac) i Lorena Kovač (sultanija).

 

Nakon defilea, najbolje maske došle su pred oko ocjenjivačkog suda, a malo kasnije izabrane su one najmaštovitije: robot Noela Martinisa iz 2.c, ličilac Barbare Karačić iz 3.a i vanzemaljac u kojeg se prerušio Ian Gabrijel Gnand iz 4.b. Oni su dobili slatkiše i prigodne diplome.

Na fotografijama pogledajte kako nam je bilo!

Lea Banožić, Jana Duvnjak i Josip Duvnjak, 5.a

Jelovnik

Jelovnik za tekući tjedan:

Priloženi dokumenti:
Jelovnik 14.10.-18.10.2019.docx


Upisi u 1. razred

Upisi u srednju

Saznaj korisne informacije o upisu u srednju školu!

 


e-Dnevnik

Informacije i pristup e-dnevniku


Javni natječaji za izlete i ekskurzije

Javni natječaji za ekskurzije i izlete.

    

                                    


Vikendom u dvorane

 

Program "Vikendom u sportske dvorane" u sklopu kojeg se potpuno besplatno provode razne sportske aktivnosti za učenike.





preskoči na navigaciju