Fizika

Poučavanje fizike usmjereno je prema učeniku. Kod učenika razvijam sposobnost rješavanja problema i uvodim ih u istraživački usmjerenu nastavu. Učenici rade individualno i u timu. Često rade na malim projektima koji zadovoljavaju njihove interese, razvijaju samoodgovornost i interdisciplinarnost među predmetima. Svi se projekti za nastavu fizike temelje na učeničkom pokusu. Provodim interaktivnu nastavu. U svijetu je vrlo popularna nastava pomoću računala. Naš kabinet fizike tehnički je dobro opremljen i omogućuje primjenu računala u nastavi, ali u kombinaciji s drugim interaktivnim metodama.

Branka Grgić
učiteljica savjetnica fizike

Posjet meteorološkoj postaji Maksimir

12.6.2015. grupa učenika 7.a, 7.b i 7.c u pratnji prof. Hakenberg i moje malenkosti posjetila je meteorološku postaju Maksimir. Saznali su što je meteorologija, čime se bavi, kako nastaje vremenska prognoza i zašto je važna. Upoznali su se s opremljenošću meteorološke postaje termometrima, higrometrima, anemometrima, menzurama i živinim barometrima. Na kraju su pitali i dobili odgovor kako se postaje meteorolog.

Kako je bilo pogledajte u galeriji fotografija.

Branka Grgić

Integrirana nastava

Dana 13.11.2012. održale smo profesorica Monika Vučinić i moja malenkost integrirani dvosat fizike i kemije u 7.a razredu na temu Kako razlikovati tvari. Na to smo se odlučile kako bismo učenicima olakšali usvajanje i povezivanje znanja u zajedničku cjelinu,omogućili im novi način usvajanja znanja i naglasili temu, a ne školski predmet. Na istu temu,ali u odvojenim satima, ostvarena je i korelacija s matematikom i informatikom.

Pogledajte fotogaleriju.

Posjet Astronomskom centru Rijeka

Učenici 6. i 7. razreda 28.09.2012. posjetili su Astronomski centar u Rijeci. Organizirana su im predavanja na temu Sunčev sustav.

Prva projekcija za učenike 6.razreda počela je u planetariju i prikazan im je film pod nazivom Misija: Mars. Pogledali su kako se odvijalo spektakularno osvajanje Marsa i kako su tekla istraživanja njegove površine.

Učenici 7.razreda bili su nazočni redovnoj projekciji za građane „Vodič noćnim nebom – jesen“. Koje zvijezde i kada su u godini vidljive iz naših krajeva? Kako se približiti zadivljujućem svijetu neba i uživati u njegovoj ljepoti? Odgovore na ta i mnoga druga pitanja dobili su u "Vodiču noćnim nebom" .

Pogledajte fotogaleriju.

Fizika ekspres 2012.

U predvečerje 24.1.2012. OŠ Rapska posjetili su studenti PMF-a u Zagrebu koji vode Fiziku ekspres. "Fizika ekspres" je projekt SSHFD-a gdje studenti i predavači putuju po cijeloj Hrvatskoj u eksperimentima napunjenom vozilu pokazujući ostalima neobičnost i ljepotu fizike.

Nizom pokusa, pitanja što,kako i zašto, te rasprava naši osmaši proveli su dva ugodna sata. Smrzavali su bananu, hladili balon, radili gejzire. Nakon što je prvi učenik gurnuo ruku u dušik, cijeli se razred ohrabrio i svi su morali probati. Zatim je uslijedilo igranje sa vakuumom (prokuhavanje vode, napuhivanje balona..). U mikrovalnoj su palili šibicu i tjerali žarulju da svijetli te su za kraj izvadili Rubensovu cijev i gledali kako plamen skače u ritmu muzike a potom i u ritmu glasnica najhrabrijeg učenika.

Prezentacija pokusa bila je vrlo uspješna. Pratio ju je i naš ravnatelj s velikim zanimanjem i odobravanjem. Završila je na igralištu s praskom bočice napunjene dušikom. Učenici su sa smiješkom otišli kući.

Ponosna sam što je jedna od studentica Vanja Vučinić bila moja učenica, učenica OŠ Rapska, i što je danas stajala s druge strane katedre kao budući mladi profesor fizike.

Posjet tehničkom muzeju

Učenici 8.a i 8.b razreda, u pratnji svojih nastavnica Karmen Hakenberg i moje malenkosti, posjetili su 18.listopada 2011.god. Tehnički muzej u Zagrebu.

U Kabinetu Nikole Tesle i odjelu Transformacije energije zadivljeno su pratili izvođenje pokusa, a u nekima od njih su i osobno sudjelovali.

Sjedeći udobno na stolicama u Planetariju, promatrali su izgled zvjezdanoga neba od Sjevernoga pola do ekvatora, od sumraka do zore u svim godišnjim dobima.

Učenici su sa zanimanjem razgledali eksponate koji svjedoče o povijesnom razvoju prometnih sredstava na kopnu, vodi i u zraku.

Ulaskom u rudnik doživjeli su daleku prošlost-začetke rudarstva u starom kamenom dobu.