Biologija

Željela bih da učenici zavole biologiju.

Kroz obradu gradiva nastojim ponuditi problemska pitanja, zanimljivosti, praktične radove, igre i dodatne izvore znanja.

Nadam se da će im stečeno znanje pomoći u životu.

Mirela Jokanović Savić, prof.

Dan biologije u 4. a

Dana 23. rujna 2011. godine, 4.a razred Osnovne škole Rapska imao je Dan biologije.

Učiteljica razreda Stela Koncul pozvala je kao gošću prof. biologije Mirelu Jokanović Savić, kako bi učenicima što  bolje objasnila izvođenje pokusa.

Tako su učenici dobili dva zadatka:
1. Izrada fosila
2. Fosil u jantaru

Podijeljeni u grupe od po pet učenika izvodili su pokuse pod budnim okom prof. Mirele i učiteljice Stele.

U prvom pokusu napravili su smjesu gipsa i vode, nauljili školjku i utisnuli je u gips. Preko svega stavili su pijesak te sve prelili novom smjesom gipsa i vode. Tako je nastao fosil u gipsu.

U drugom zadatku radili su fosil u jantaru. Zagrijali su vosak, stavili vosak u kadicu i utisnuli bubamaru i moljca. Dobili su fosil kukaca u jantaru.

Bilo je jako zanimljivo i zabavno.

Jana Duvnjak

Noć biologije

25. ožujka 2011. mladi biolozi OŠ Rapska doživjeli su Noć biologije. Bili su u CSI laboratoriju, upoznali su tamnu stranu stanice, kako djeluje ultraljubičasti ubojica, vidjeli mumije, te su saznali što se događa kada biljke podivljaju.

Izrada modela DNA

Nastavno gradivo biologije sedmog razreda omogućuje učenicima da upoznaju raznolikost živih bića na Zemlji. Ne manje zanimljive teme vezane su uz stanicu, njezinu jezgru te stanične diobe. U sklopu obrade tog gradiva učenici su dobili zadatak izraditi svoje modele molekule DNA.

Niz kreativnih radova naših učenika obogatili su nastavu biologije i omogućili bolje razumijevanje građe molekule koja skriva tajnu genetskog nasljeđa.

Modele molekule DNA naših sedmaša pogledajte u fotogaleriji.

Zanimljivosti:

• Genetska raznolikost između dva čovjeka iznosi 0,1%
  • Sposobnost razlikovanja crvene od zelene boje ovisi o genu koji se nalazi jedino na X kromosomi (spolnom kromosomu)
  • 85% tvojih gena isto je kao kod miša, 50% kao kod banane
Izrada preparata kostura životinja

Naša škola ima veliku biološku zbirku raznih životinjskih vrsta. Nju čine: zbirka spužvi morskih mekušaca, zbirka bodljikaša te zbirka kralježnjaka.

Vrijedni sedmaši iskoristili su mogućnost da obogate školsku zbirku. Izradili su preparate kostura nekih kralježnjaka i time omogućili zorniju nastavu iz prirode i biologije.

Preparate kostura riba i sisavaca naših sedmaša pogledajte u fotogaleriji.

Zanimljivosti:

• Biološka raznolikost je pojam koji označava svu raznolikost živog svijeta na zemlji
  • U svijetu je poznato 1,8 milijuna različitih biljnih i životinjskih vrsta
  • Svake se godine otkrije 15.000 do 17.000 novih vrsta