Školska knjižnica OŠ Rapska započela je s radom 1953. godine.

Poslije obnavljanja školskog objekta 2006. godine knjižnica naše škole postaje suvremeno informacijsko, medijsko i komunikacijsko središte. Ranije je prostor knjižnice organizacijski obuhvaćao knjižnicu i čitaonicu na prostoru ne većem od jedne učionice. Oprema knjižnice bila je neadekvatna sa starim i nefunkcionalnim namještajem. Međutim, i u takvom prostoru knjižnica je ispunjavala svoju zadaću. Djelovala je godinama kao temeljno mjesto za samostalno istraživanje i učenje, ali i za okupljanje učenika i provođenje njihovog slobodnog vremena.

Prilikom obnavljanja školskog objekta 2006. godine knjižnica je proširena i s čitaonicom zaprima prostor veći od 100 m kvadratnih. U novom prostoru i s obnovljenom opremom knjižnica je postala informativno i kulturno središte škole.

Knjižnica je opremljena radnim računalom za knjižničarku na kojem je računalni program za obradu knjižnične gađe Metel Win, zatim LCD projektorom,televizorom, videorekorderom, razglasom, kopirnim aparatom, radnim računalom za učenike, panoima i suvremenim estetski i funkcionalno oblikovanim stolovima i stolicama.

U nabavi knjiga osim škole pomaže i Ministarstvo znanosti, obrazovanja i športa svojim namjenskim sredstvima, Gradski ured za obrazovanje, kao i izdvačke kuće svojim povremenim donacijama. Knjige se nabavljaju i rabatom ostvarenim kupnjom časopisa, ali i sredstvima od prikupljene zakasnine.

Osim lektire, stručne pdagoško-psihološke litrature za učitelje, enciklopedija, leksikona, priručnika, elektroničke građe za nastavu, knjižnica je opskrbljena i različitim znanstveno-popularnim časopisima koji su uz internetsku vezu na računalima značajan izvor informacija za učenje i istraživački rad.

Zahvaljujemo roditeljima koji su donirali knjige i elektroničku građu u knjižnicu.

KNJIŽNIČNI FOND

• 6016 svezaka
  • 321   jedinice audiovizualnog materijala
  • 11     časopisa

RADNO VRIJEME KNJIŽNICE

• PONEDJELJAK,SRIJEDA, PETAK - od 9.00-15.00 sati
  • UTORAK, ČETVRTAK - od 12.00-18.00 sati
  • Svaki prvi utorak u mjesecu knjižnica je zatvorena zbog odlaska  na Informativni utorak za knjižničare u Gradskoj knjižnici Zagreb.

Knjižničarka:
                                                                               Marija Grgurić, prof.

Katalog knjižnice Metelwin

Klikom na sliku možete pretraživati knjižnični fond osnovne škole Rapska.

O knjigama i posudbi

Što znači posuditi knjigu?

Posuditi knjigu znači izabrati knjigu, doći do knjižničarke s knjigom i članskom iskaznicom da se zabilježi datum posudbe i broj knjige. Knjigu je potrebno vratiti najkasnije za dva tjedna, neoštećenu. Tko uzme knjigu i napusti knjižnicu ne zaduživši se, knjigu nije posudio već otuđio!

Čemu služi članska iskaznica?

Pomoću članske iskaznice knjige se posuđuju i vraćaju. Članska iskaznica jamči da je knjigu posudio upravo vlasnik članske iskaznice, a ne netko drugi u njegovo ime. Ukoliko član knjižnice izgubi iskaznicu treba odmah prijaviti ili pronađenu donijeti knjižničarki.

Smije li učenik sam uzimati knjige?

Učenici mogu slobodno prolistati knjigu prije nego se odluče na posudbu.

Mora li se knjiga vratiti na isto mjesto s kojeg je uzeta?

Naravno. Knjige su složene po abecedi – po prezimenu pisca. Ako je knjiga na krivom mjestu, može se dogoditi da je ne mogu pronaći ni učenici ni knjižničarka.

Popis lektire.doc

Pravila posudbe
  • članska iskaznica otvara vrata knjižnice pa je zato treba čuvati i ponijeti pri svakom dolasku u knjižnicu
  • nove knjige ne mogu se posuditi dok knjige koje su prije posuđene nisu vraćene
  • mogu se posuditi najviše dvije knjige
  • rok posudbe je dva tjedna
  • obveznu školsku lektiru treba pročitati što brže jer je potrebna i drugima; rok posudbe ne može se produžiti
  • izgubljena ili uništena knjiga nadoknađuje se drugom, ali istog autora i naslova

Raspored knjiga u knjižnici
  • oznaka M odnosi se na učenike 1. i 2. razreda
  • oznaka D odnosi se na učenike 3., 4. i 5. razreda
  • oznaka O odnosi se na učenike 6., 7. i 8. razreda
  • oznaka N odnosi se na narodnu književnost
  • oznaka I odnosi se na igrokaze

Ostale knjige imaju brojčani niz 0 – 9, ovisno o području kojem pripadaju.

Časpopisi

Modra lasta, Moj planet, MAK, Prvi izbor, Radost, Smib, Sovica, Drvo znanja, Unikat, Napredak, Hrvatske šume.

Bonton

U knjižnici:

ne jedi, ne pij, ne viči, ne trči, ne psuj, ne koristi mobitel, ne svađaj se, pazi na knjigu, ne izrezuj slike, ne trgaj listove, ne podcrtavaj dijelove knjige, vrati knjigu čim ju pročitaš, pazi na rok vraćanja!

Zašto čitati?

Djeca koja puno čitaju:

- stječu nova znanja i proširuju spoznaju

razvijaju maštu

- razvijaju kritičko mišljenje

- razvijaju sposobnost koncentracije, pažnje, pamćenja, mišljenja, logičkog zaključivanja

- bogate rječnik

-  razvijaju senzibilitet za ljepotu jezika, upoznaju forme pismenog izražavanja

- dobivaju poticaje za govorno i pismeno izražavanje

- usvajaju etičke vrijednosti

izgrađuju sustav vrijednosti za prepoznavanje kvalitetne literaturu

- bogate svoj emocionalni svijet

- zanimljivo i korisno provode svoje slobodno vrijeme

Članovi

ŠTO SVE MOGU RADITI ČLANOVI ŠKOLSKE KNJIŽNICE?

• posuđivati knjige
  • čitati knjige, časopise
  • služiti se enciklopedijama, rječnicima i drugim zanimljivim knjigama
  • razgovarati, družiti se, igrati društvene igre
  • napisati domaću zadaću, lektiru
  • pomoći knjižničarki u bibliotekarskim poslovima: slagati i lijepiti knjige, uređivati prostor knjižnice, pomoći u postavljanju izložbe i sl.
  • koristiti računalo za izradu referata i za potrebe izrade drugih zadataka vezanih uz nastavu

UČENICI KOJI SE ZNAJU SLUŽITI KNJIGOM NIKADA:

• ne šaraju, ne izrezuju ili na drugi način uništavaju knjigu
  • ne uzimaju knjigu s police i ne stavljaju je na neko drugo mjesto
  • ne daju svoju iskaznicu drugima jer ona može biti zloupotrebljena