Kemija

Kemija je eksperimentalna znanost, zato nastojim da učenici u skupinama što češće izvode pokuse. Pri tome uče promatrati, opažati promjene i izvoditi zaključke.

Mirela Jokanović Savić, prof.

Dan kemije u 4. a

9. rujna 2011. prof. Mirela Jokanović Savić i razrednica Stela Koncul organizirale su Dan kemije u razrednom odjelu 4.a.

Pokusi zelena vatra i vulkan uveli su učenike u svijet kemije i istraživanja. Učenici su samostalno izveli ove pokuse:

a) Sok crvenog zelja kao indikator

b) Dokazivanje kisika u zraku

c) Nešto o ugljikovom dioksidu

Rad je bio organiziran u grupama i svi su se trudili što bolje obaviti zadatke. Za vrijeme rada na pokusu a) učenici su upisivali podatke u tablicu promatranja, a poslije pokusa b) i c) odgovarali na pitanja. Nastale promjene, u svakom od ova tri pokusa, izazvale su interes i učenicima omogućile nove spoznaje.

Istraživanje je potvrdilo da se prirodna boja može promijeniti u različitoj otopini te da u zraku postoje plinovi koji podržavaju gorenje ili gašenje plamena.

Učenici su imali priliku vidjeti i ove pokuse:

a) Generator pare

b) Dobivanje kisika i njegova svojstva

c) Crna mamba

Kemijski dan završio je crtanjem najzanimljivijeg pokusa.

Zahvaljujemo prof. Mireli Jokanović Savić i roditeljima učenika 4.a na suradnji. Hvala našoj pedagoginji na ovim fotografijama.

Stela Koncul

Festival znanosti

12. travnja 2011. kemičari naše škole su sudjelovali na festivalu znanosti.

Posjetili su dvije tematske radionice, te se uključili u rad.

Piti ili ne piti, pitanje je sad? bila je radionica voditeljice Tajane Preočanin sa nizom atraktivnih i zanimljivih pokusa.

Sudbina jedne tablete bila je radionica voditeljica: Jasmine Lovrić i Mariete Duvnjak, a davala je odgovor na pitanje koja je razlika između tablete koja djeluje odmah i tablete koja ima produženo djelovanje.

Otvoreni dan kemije

Na kemijskom odsjeku Prirodoslovno-matematičkog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu održan je 25. ožujka 2011. Otvoreni dan.

Kemičari naše škole bili su na zanimljivom predavanju pod nazivom SVJETLOST koje je održao dr. sc. V. Stilinović.

Natjecanje iz kemije

Svake godine učenici OŠ Rapska sudjeluju na natjecanju iz kemije.

Školske godine 2010./2011. najbolje rezultate na Školskom natjecanju postigli su: Mia Alerić 8.a, Andrija Jakovčević 7.a i Lea Ekštajn 7.b, te su sudjelovali na Županijskom natjecanju uz odlične rezultate.

Posjet PMF-u

6.12.2010. kemičari 8 bili su u kemijskom laboratoriju PMF-a.

Pogledajte kako su se snašli!

Čarolije u kemiji

Praktikum naše škole povremeno se pretvori u pravi alkemijski laboratorij. Atmosfera zna biti vruća uslijed vulkanskih erupcija, obasjana svjetlošću zelene vatre, obavijena maglom generatora pare, a mogu gmizati i crne zmije.

Kako bi pokazali da kemija može biti privlačna, zanimljiva i zabavna znanost kemičari naše škole izveli su brojne atraktivne pokuse, dok su im se u glavama otvarala brojna pitanja.

Pogledajte fotogaleriju.