Šestaši na Interliberu 2016.
Interliber 2016., 39. međunarodni sajam knjiga i učila, ove je godine održan od 8. do 13. studenoga u petome i šestome paviljonu Zagrebačkoga velesajma. Učenici šestih razreda posjetili su ga 9. studenoga 2016. u pratnji profesorica hrvatskoga jezika Ane Užbinec i Ivane Ladika. Obožavatelji knjiga (na fotografiji) su:
6. a – Laura Blažević, Lana Duvnjak, Lina Jurić, Ana Marinović, Lucija Mijić, Leonarda Prpić i Ines Vojić
6. b – Tia Banožić, Norman Bublić-Radanović, David Janjić, Domagoj Matković, Vanja Miličević i Blanka Tonković
6. c – Lucija Banožić, Sabina Kahrić, Lara Kljajić, Nika Kukec, Ema Majić i Iva Šimunović.
Ponuda knjiga bila je uistinu bogata te se za svakoga našlo ponešto. O tome su svjedočile i pune vrećice. Bilo je vremena i za Reboot InfoGamer 2016., 12. međunarodni sajam multimedije, a i za kulinarske delicije.
Sada čekamo da se kupljene knjige pročitaju te preporuče/posude drugima.
Školska knjižnica OŠ Rapska započela je s radom 1953. godine.
Poslije obnavljanja školskog objekta 2006. godine knjižnica naše škole postaje suvremeno informacijsko, medijsko i komunikacijsko središte. Ranije je prostor knjižnice organizacijski obuhvaćao knjižnicu i čitaonicu na prostoru ne većem od jedne učionice. Oprema knjižnice bila je neadekvatna sa starim i nefunkcionalnim namještajem. Međutim, i u takvom prostoru knjižnica je ispunjavala svoju zadaću. Djelovala je godinama kao temeljno mjesto za samostalno istraživanje i učenje, ali i za okupljanje učenika i provođenje njihovog slobodnog vremena.
Prilikom obnavljanja školskog objekta 2006. godine knjižnica je proširena i s čitaonicom zaprima prostor veći od 100 m kvadratnih. U novom prostoru i s obnovljenom opremom knjižnica je postala informativno i kulturno središte škole.
Knjižnica je opremljena radnim računalom za knjižničarku na kojem je računalni program za obradu knjižnične gađe Metel Win, zatim LCD projektorom,televizorom, videorekorderom, razglasom, kopirnim aparatom, radnim računalom za učenike, panoima i suvremenim estetski i funkcionalno oblikovanim stolovima i stolicama.
U nabavi knjiga osim škole pomaže i Ministarstvo znanosti, obrazovanja i športa svojim namjenskim sredstvima, Gradski ured za obrazovanje, kao i izdvačke kuće svojim povremenim donacijama. Knjige se nabavljaju i rabatom ostvarenim kupnjom časopisa, ali i sredstvima od prikupljene zakasnine.
Osim lektire, stručne pdagoško-psihološke litrature za učitelje, enciklopedija, leksikona, priručnika, elektroničke građe za nastavu, knjižnica je opskrbljena i različitim znanstveno-popularnim časopisima koji su uz internetsku vezu na računalima značajan izvor informacija za učenje i istraživački rad.
Zahvaljujemo roditeljima koji su donirali knjige i elektroničku građu u knjižnicu.
Knjižničarka:
Marija Grgurić, prof.
Što znači posuditi knjigu?
Posuditi knjigu znači izabrati knjigu, doći do knjižničarke s knjigom i članskom iskaznicom da se zabilježi datum posudbe i broj knjige. Knjigu je potrebno vratiti najkasnije za dva tjedna, neoštećenu. Tko uzme knjigu i napusti knjižnicu ne zaduživši se, knjigu nije posudio već otuđio!
Čemu služi članska iskaznica?
Pomoću članske iskaznice knjige se posuđuju i vraćaju. Članska iskaznica jamči da je knjigu posudio upravo vlasnik članske iskaznice, a ne netko drugi u njegovo ime. Ukoliko član knjižnice izgubi iskaznicu treba odmah prijaviti ili pronađenu donijeti knjižničarki.
Smije li učenik sam uzimati knjige?
Učenici mogu slobodno prolistati knjigu prije nego se odluče na posudbu.
Mora li se knjiga vratiti na isto mjesto s kojeg je uzeta?
Naravno. Knjige su složene po abecedi – po prezimenu pisca. Ako je knjiga na krivom mjestu, može se dogoditi da je ne mogu pronaći ni učenici ni knjižničarka.
Djeca koja puno čitaju:
- stječu nova znanja i proširuju spoznaju
- razvijaju maštu
- razvijaju kritičko mišljenje
- razvijaju sposobnost koncentracije, pažnje, pamćenja, mišljenja, logičkog zaključivanja
- bogate rječnik
- razvijaju senzibilitet za ljepotu jezika, upoznaju forme pismenog izražavanja
- dobivaju poticaje za govorno i pismeno izražavanje
- usvajaju etičke vrijednosti
- izgrađuju sustav vrijednosti za prepoznavanje kvalitetne literaturu
- bogate svoj emocionalni svijet
- zanimljivo i korisno provode svoje slobodno vrijeme
ŠTO SVE MOGU RADITI ČLANOVI ŠKOLSKE KNJIŽNICE?
UČENICI KOJI SE ZNAJU SLUŽITI KNJIGOM NIKADA: