Projekt Posjet osmih razreda Vukovaru 2016./2017.

Na dvodnevnoj terenskoj nastavi u Vukovaru učenici 8. a i 8. b bili su 14. i 15. studenoga 2016.

Cilj Projekta je učenike osmih razreda učiti o vrijednostima Domovinskoga rata i Bitke za Vukovar, a troškove je, u potpunosti, podmirilo Ministarstvo branitelja Republike Hrvatske.

Klikni na OPŠIRINIJE.

Prvoga dana posjetili smo, uz stručno vodstvo, Muzej vučedolske kulture koji se nalazi na mjestu na kojemu se najintenzivnije živjelo tijekom eneolitika (u kasnome 4. i tijekom 3. tisućljeća pr. Kr.) te Gradski muzej Vukovar koji se nalazi u obnovljenome dvorcu Eltz.

Upoznali smo se s drevnom prošlošću i bogatom kulturnom baštinom vukovarskoga kraja, a onda smo poslušali dva predavanja o nedavnoj prošlosti, o Domovinskome ratu te Bitki za Vukovar.

Potom smo se smjestili u Hostel Dubrovnik, prošetali središtem grada Vukovara te bili u diskoklubu. Drugi dan razgledali smo Memorijalni centar Domovinskoga rata Vukovar (bivšu vojarnu 204. vukovarske brigade) te se upoznali s vrstama mina i opasnostima koje prijete od njih, vidjeli pješačko i zračno naoružanje korišteno u Domovinskome ratu, prikaz logora Stajićevo i Begejci…

Posjetili smo, uz stručno vodstvo, i Spomen-dom hrvatskih branitelja na Trpinjskoj cesti koja se još naziva i Grobljem tenkova, Mjesto sjećanja – Vukovarska bolnica 1991. u kojoj su liječeni, i iz koje su odvedeni i ubijeni, ranjenici i bolničko osoblje te Memorijalno groblje žrtava iz Domovinskoga rata Vukovar s 938 bijelih križeva koji simboliziraju ekshumirane žrtve.

Potom smo otišli do Spomen-doma Ovčara i Masovne grobnice Ovčara gdje smo zapalili svijeće za 200 ubijenih. Prije Škole mira fotografirali smo se pred Spomen-obilježjem Vodotoranj koji je pogođen preko 600 puta te čeka obnovu.

Školi mira cilj je da učenici iz Vukovara odu s razumijevanjem vrijednosti mira i tolerancije. Gost predavač bio je Aleksandar Stanković, televizijski voditelj.

Na kraju je održan i Kviz vezan uz dvodnevna predavanja. Našu školu predstavljali su Tino Putanec iz 8. a i Marta Bracanović iz 8. b te osvojili prvo mjesto.

Galerija fotografija.

objavio: MIRENA MALJKOVIĆ   datum: 22. 11. 2016.