TERENSKA NASTAVA LJ U B LJ A N A 19.05.2016.

Učenici 8.razreda i četiri učenika gosta 7.a razreda 19.5.2016. u 8:00 h krenuli su u pratnji profesorica Adriane Bogdanović, Karmen Hakenberg i moje malenkosti na terensku nastavu u Ljubljanu.

Polazak autobusa bio je ispred Osnovne škole Rapska i nastavljen je vožnjom u smjeru Bregane do Ljubljane.

Po dolasku u Ljubljanu slijedio je razgled najznačajnijih znamenitosti Ljubljane (BAROKNA ZGRADA GRADSKE VJEČNICE, CENTRALNA TRŽNICA, KATEDRALA SV. NIKOLE, ZMAJEV MOST, PREŠERNOV TRG, TROSTRUKI MOST…) u pratnji vodiča.

Nakon kraćeg slobodnog vremena za odmor posjetili su Hišu Eksperimentov - prvi slovenski centar znanosti gdje je znanost prikazana na zabavan način. Za razliku od običnih muzeja ovaj je muzej interaktivan, ovdje izlošci postaju pravi samo ako ih koristite vlastitim rukama... pomičući, mijenjajući, povezujući i igrajući se upoznajete nove i nove sadržaje. Pokusi su uglavnom vezani uz fiziku, duhoviti su i zanimljivi i velikima i malima.

U ranim večernjim satima, pod dojmom svega lijepoga što su vidjeli i doživjeli, vratili su se svojim kućama.

Kako im je zaista bilo, bez puno riječi, pogledajte na našim fotografijama.

Branka Grgić

objavio: MIRENA MALJKOVIĆ   datum: 31. 5. 2016.

Fizika

Poučavanje fizike usmjereno je prema učeniku. Kod učenika razvijam sposobnost rješavanja problema i uvodim ih u istraživački usmjerenu nastavu. Učenici rade individualno i u timu. Često rade na malim projektima koji zadovoljavaju njihove interese, razvijaju samoodgovornost i interdisciplinarnost među predmetima. Svi se projekti za nastavu fizike temelje na učeničkom pokusu. Provodim interaktivnu nastavu. U svijetu je vrlo popularna nastava pomoću računala. Naš kabinet fizike tehnički je dobro opremljen i omogućuje primjenu računala u nastavi, ali u kombinaciji s drugim interaktivnim metodama.

učiteljica savjetnica fizike

Posjet meteorološkoj postaji Maksimir

12.6.2015. grupa učenika 7.a, 7.b i 7.c u pratnji prof. Hakenberg i moje malenkosti posjetila je meteorološku postaju Maksimir. Saznali su što je meteorologija, čime se bavi, kako nastaje vremenska prognoza i zašto je važna. Upoznali su se s opremljenošću meteorološke postaje termometrima, higrometrima, anemometrima, menzurama i živinim barometrima. Na kraju su pitali i dobili odgovor kako se postaje meteorolog.

Kako je bilo pogledajte u galeriji fotografija.

Integrirana nastava

Dana 13.11.2012. održale smo profesorica Monika Vučinić i moja malenkost integrirani dvosat fizike i kemije u 7.a razredu na temu Kako razlikovati tvari. Na to smo se odlučile kako bismo učenicima olakšali usvajanje i povezivanje znanja u zajedničku cjelinu,omogućili im novi način usvajanja znanja i naglasili temu, a ne školski predmet. Na istu temu,ali u odvojenim satima, ostvarena je i korelacija s matematikom i informatikom.

Pogledajte fotogaleriju.

Posjet Astronomskom centru Rijeka

Učenici 6. i 7. razreda 28.09.2012. posjetili su Astronomski centar u Rijeci. Organizirana su im predavanja na temu Sunčev sustav.

Prva projekcija za učenike 6.razreda počela je u planetariju i prikazan im je film pod nazivom Misija: Mars. Pogledali su kako se odvijalo spektakularno osvajanje Marsa i kako su tekla istraživanja njegove površine.

Učenici 7.razreda bili su nazočni redovnoj projekciji za građane „Vodič noćnim nebom – jesen“. Koje zvijezde i kada su u godini vidljive iz naših krajeva? Kako se približiti zadivljujućem svijetu neba i uživati u njegovoj ljepoti? Odgovore na ta i mnoga druga pitanja dobili su u "Vodiču noćnim nebom" .

Pogledajte fotogaleriju.

Fizika ekspres 2012.

U predvečerje 24.1.2012. OŠ Rapska posjetili su studenti PMF-a u Zagrebu koji vode Fiziku ekspres. "Fizika ekspres" je projekt SSHFD-a gdje studenti i predavači putuju po cijeloj Hrvatskoj u eksperimentima napunjenom vozilu pokazujući ostalima neobičnost i ljepotu fizike.

Nizom pokusa, pitanja što,kako i zašto, te rasprava naši osmaši proveli su dva ugodna sata. Smrzavali su bananu, hladili balon, radili gejzire. Nakon što je prvi učenik gurnuo ruku u dušik, cijeli se razred ohrabrio i svi su morali probati. Zatim je uslijedilo igranje sa vakuumom (prokuhavanje vode, napuhivanje balona..). U mikrovalnoj su palili šibicu i tjerali žarulju da svijetli te su za kraj izvadili Rubensovu cijev i gledali kako plamen skače u ritmu muzike a potom i u ritmu glasnica najhrabrijeg učenika.

Prezentacija pokusa bila je vrlo uspješna. Pratio ju je i naš ravnatelj s velikim zanimanjem i odobravanjem. Završila je na igralištu s praskom bočice napunjene dušikom. Učenici su sa smiješkom otišli kući.

Ponosna sam što je jedna od studentica Vanja Vučinić bila moja učenica, učenica OŠ Rapska, i što je danas stajala s druge strane katedre kao budući mladi profesor fizike.

Posjet tehničkom muzeju

Učenici 8.a i 8.b razreda, u pratnji svojih nastavnica Karmen Hakenberg i moje malenkosti, posjetili su 18.listopada 2011.god. Tehnički muzej u Zagrebu.

U Kabinetu Nikole Tesle i odjelu Transformacije energije zadivljeno su pratili izvođenje pokusa, a u nekima od njih su i osobno sudjelovali.

Sjedeći udobno na stolicama u Planetariju, promatrali su izgled zvjezdanoga neba od Sjevernoga pola do ekvatora, od sumraka do zore u svim godišnjim dobima.

Učenici su sa zanimanjem razgledali eksponate koji svjedoče o povijesnom razvoju prometnih sredstava na kopnu, vodi i u zraku.

Ulaskom u rudnik doživjeli su daleku prošlost-začetke rudarstva u starom kamenom dobu.