Posjet "Udruge za osobni razvoj Syncro"

8.svibnja 2014.godine našu je školu posjetila Udruga za osobni razvoj Syncro s programom „Budi aktivan i kreativan – ne diskriminiraj!“.

Dvadesetak članova Udruge iz Armenije, Danske, Švedske, Bjelorusije, Gruzije, Češke, Poljske i Hrvatske sa smiješkom je došetalo na naše igralište oko 10 sati. Tamo su ih dočekali učenici drugih, šestih i sedmih razreda u pratnji nastavnika Stelle Koncul, Gordana Jurkovića, Adriane Bogdanović te pedagoga Jurice Remuša.

Nakon zajedničkog čišćenja okoliša škole uslijedila je prezentacija društvenih igara iz svake od navedenih zemalja. Naši su učenici opušteno komunicirali s članovima Udruge na engleskom jeziku. Također, naučili su nešto novo o drugim kulturama te uživali u društvenim igrama sve do 12 sati. Susret s Udrugom Syncro nam je svima bio jedno pozitivno iskustvo te s veseljem očekujemo njihov ponovni posjet!

Kako nam je bilo pogledajte u galeriji slika.

objavio: MIRENA MALJKOVIĆ   datum: 21. 5. 2014.

Trening vršnjačke medijacije

Dragi naši, u našoj školi provodi se trening vršnjačke medijacije. Učenici petih razreda osposobljavaju se za mirenje sukobljenih strana pod vodstvom pedagoginje Lovorke Jurić.

Medijacija je postupak u kojem treća neutralna osoba (medijator) pomaže sukobljenim stranama da riješe spor. Medijator uspostavlja i olakšava razgovor između stranaka kako bi one postigle dogovor. Medijator ne donosi odluke o tome kako će spor biti riješen.

U toku procesa medijacije svaka strana u sporu može iznijeti svoje stavove, pojasniti kako trenutni spor utječe na nju te kakve bi opcije zadovoljile njezine interese. Medijator će pažljivo slušati, usmjeravati stranke da razgovaraju o ključnim pitanjima, uočavati zajednička stanovišta i interese stranaka i pomagati strankama da tako dođu do dogovora.

Medijacija može koristiti kada:

• kod svih strana u sukobu postoji potreba da se održi ili  povrati dobar međusobni odnos
  • sve strane u sukobu imaju interes da riješe problem
  • strane u sukobu osjećaju umor od daljnjeg sukobljavanja,
  • postoji dobra volja kod svih strana da se sukob riješi.

Medijacija nije adekvatna u slučajevima kada:

• bilo koja strana nije voljna posredovati,
  • neka od strana nije u stanju sudjelovati ili se nije u stanju držati dogovora,
  • postizanje sporazuma nije u interesu neke strane,
  • postoji prijetnja ili strah od nasilja,
  • sukob zahtijeva uključivanje javnosti.

U našoj foto galeriji možete vidjeti samo mali dio od aktivnosti koje mi inače provodimo.

Fotogalerija medijacije